30

Souboj Stráže se Starou Hlínou v 15. kole Okresního přeboru toho v prvním poločase šedesátce diváků příliš nenabídl. Náznaky šancí si vypracovala obě mužstva, vyloženou gólovku však nepředvedla. Ve 39. minutě šli do vedení hosté po brance Meškana. Tlak Stráže vyústil ve vyrovnávací branku v 63. minutě. Stráž se Starou Hlínou i přes další šance rozešla smírně 1:1.

Jediná branka Meškana rozhodla první poločas

V neděli 31. 3. 2019 zavítal na hřiště TJ Sokol Stráž nad Nežárkou k jarnímu sousedskému derby, tým FK Stará Hlína. Úvodní minuty zápasu se odehrávaly především ve středu hřiště bez gólových příležitostí, hra obou mužstev byla nepřesná. Osobní souboje, nakopávané míče a chybné přihrávky, provázely prvních dvacet minut zápasu. Jako první se do slibné šance dostali domácí hráči, když po rohovém kopu trefil strážský útočník tyč hostující branky. Stará Hlína odpověděla pohlednou akcí Mojmíra Vonky, který přízemní střelou orazítkoval tyč domácí svatyně. Do další příležitosti se dostal hostující Tomáš Štědrý, který šikovně tečoval hlavou míč před golmanem Jedličkou, ale ten pohotově zareagoval a míč vyrazil. Domácí tým se snažil o vstřelení úvodní branky zápasu, ale všechny pokusy končily mimo branky Staré Hlíny. Ke změně skóre došlo ve 39. minutě utkání. Záložník Mojmír Vonka obešel domácí obránce a přesnou přihrávkou předložil šanci nabíhajícímu Janu Meškanovi, který přesným zakončením otevřel skóre zápasu a stanovil tak poločasový výsledek 1:0 pro hostující tým ze Staré Hlíny. První poločas příliš fotbalové krásy nepřinesl.

Obě mužstva nakonec berou jen bod

Začátek druhého dějství patřil hostům ze Staré Hlíny, začala se jim dařit kombinační hra a dostávali se do slibných gólových příležitostí, které však zlikvidoval výborně chytající brankař Jedlička. V 63. minutě zápasu daroval rozhodčí domácímu Sokolu trestný kop na hranici pokutového území. Centrovaný míč se podařilo hostující obraně odvrátit pouze za cenu nedůrazného odkopu, který směřoval přesně na nohu obránce Jana Kollára, který první a jak se ukázalo tak i poslední střelou domácích na bránu Staré Hlíny překonal brankaře Chalupského a vyrovnal na 1:1. Po vstřelení vyrovnávací branky se i hra vyrovnala. Hosté ze Staré Hlíny chtěli naplno bodovat a tlačili se doútoku, ale bez gólového efektu. V 80. minutě byl v pokutovém území faulován Mojmír Vonka a byla nařízena penalta. Svou vynikající formu potvrdil domácí brankař Jedlička, který pokutový kop chytil. Stará Hlína si v poslední desetiminutovce vytvořila několik vyložených šancí. Střela Miroslava Pfeifera těsně minula branku domácích, Kodada křižnou přihrávkou vybídl ke skórování kapitána Chmátala, ale tomu chyběl krok ke vstřelení gólu do odkryté branky domácích. Šanci Tomáše Štědrého odvrátila domácí obrana a tvrdou střelu Pfeifera z bezprostřední blízkosti bravurně vyrazil golman Jedlička. Nejlepší hráč zápasu, brankař Stráže Jedlička předvedl v 89. minutě ještě jeden parádní zákrok, když vyrazil přesně zahraný trestný kop Mojmíra Vonky, který směřoval do levého horního rohu. Jen díky skvělému výkonu domácího brankaře udržela Stráž nerozhodný výsledek až do konce zápasu.

Autor: Petr Šauer, Vladimír Hadač