6.kolo, Jihočeský | 1.B třída sk. A, 2022-2023

--

CHVALŠINY SE PO DVOU PENALTÁCH NESLOŽILY. DOKÁZALY BODOVAT

6. M. Kravets , 79. M. Kravets - 7. A. Pešek (p.) , 11. A. Pešek (p.)
27

Program 6. kola oblastní 1. B třídy ve skupině A nasměroval chvalšinské mužstvo na domácí hřiště a jako soupeře mu přisoudil českobudějovický tým SK Mladé. Předešlé vzájemné zápasy mluvily dosti vyrovnaně, mírně se ovšem misky vah přikláněly na stranu domácích. Jenomže hosté mají v aktuálním ročníku lepší výsledky a tabulkově si stojí o poznání výše. Chvalšinští navíc znovu museli laborovat s výraznými změnami v sestavě a to na stěžejních postech. Předvedenou hru obou účastníků a její konečný výsledek výrazně ovlivnily dvě brzké penalty v rozmezí pouhých čtyř minut.

Nelehký měkký povrch na podmáčeném hřišti, namísto fotbalové krásy sliboval spíše vzájemné představení plné urputné bojovnosti, ale také nepřesnosti ve hře. Oba tábory se s podmínkami vypořádaly podobně a body si ve výsledku rozdělily, díky dvěma zásahům rovněž dvougólových střelců.

Zatímco se Mladé, které do utkání nastoupilo v modrých dresech, nemohlo spolehnout na služby Linharta, jenž pyká za trest z minulého kola, Chvalšiny se ve své tradiční červenožluté kombinaci musely obejít bez klíčových postav v defenzivě, jmenovitě nebyli k dispozici P. Postl, Zwifelhofer a Lamač. Tyto ztráty se na výkonu hostujícího celky přímo odrazily.

Zkraje utkání se kombinace dařila spíše týmu hostí, jenomže gólové příležitosti se jeho hráči prozatím nedočkali. To se naopak povedlo Sokolu a ten hned svůj první pokus z šesté minuty přetavil v otevření skóre. Ve střední vzdálenosti od branky Pokorného se do míče opřel Mykola Kravets a ten svou pohlednou střelou nedal soupeřovu brankáři šanci k zakročení. Z brzkého vedení se ale domácí hráči nemohli radovat nikterak dlouho. Krátce na to se do vedení totiž dostali reprezentanti Mladého, když si v rozmezí pouhých čtyř minut k dokonání obratu mohli pomoci dvěma pokutovými kopy. V obou případech si na příslušnou značku postavil míč Adam Pešek a ani jedinkrát se nemýlil.

Když po deseti minutách hry domácí tým svému soku podléhal v poměru 1:2, mohlo pro něj být ještě hůře. Po jednom z útočných snažení Českobudějovických byl totiž Vosejpka překonán potřetí, jenomže ve finální situaci jej zastoupil zkušený Holas a vyhlavičkoval jistý gól.. Následující půlhodina úvodního dějství nabídla na každé straně ještě několik nebezpečných situací, ale další změnu skóre první poločas již nezaznamenal a to ani po dobré příležitosti Fučíka, kdy chvalšinský forvard v nesnadné pozici hlavou míč adresoval mimo vymezený prostor mezi třemi tyčemi.

Po změně stran byli Chvalšinští tedy nadále stavěni do role mužstva, které na svého soka ztrácí. V této situaci se rovněž Fábiánovi svěřenci nacházeli dosud v každém střetnutí letošní sezóny a srazit na kolena se nenechali ani tentokrát. Mladé zahodilo hned dvojí příležitost uskočit ve vedení, když ve finální chvíli natrefilo zařízení a to byl signál pro Sokol. Na konci odehrané hodiny Holas čechraný centr hlavou poslal jen vedle Pokorného svatyně, později si ovšem domácí radost z gólu užít mohli.

Rychlonohý Fučík byl při své individuální akci nedovoleně bráněn a byť se penalty dožadoval i tábor místních, sudí Jelínek inkriminované místo vytáhl do prostoru vně pokutového území. A ačkoliv obranný blok nepropálil Cába ani posléze Cifreund, pobídka do střelecké pozice Mykoly Kravetse měla gólové parametry a ukrajinský fotbalista ve službách Sokola zaznamenal druhý zásah v zápase.

Vyrovnání Chvalšiny navíc nabudilo natolik. že ihned minutu na to mohly svou chuť proměnit v další obrat ve skóre. Cábův průnikový pas vyslal ke kontru Fučíka, jenže tomu chyběl pouhý krůček k tomu, aby byl u míče dřív než Pokorný a zakončoval by do odkryté klece. Hostující gólman měl ovšem dobrý odhad na situaci a zasáhl včas.

Utkání šestého kola více důležitého nenabídlo a tak se oba zúčastnění rozešli smírně po remíze 2:2. Výrazně těžší úkol na tým Sokola bude čekat v první říjnovou sobotu, kdy bude zajíždět na půdu postupového aspiranta, tedy na malé hřiště do Zlaté Koruny.

Zdroj: Imrich Hrabovský , sokol.chvalsiny.cz

TJ Sokol Chvalšiny
Michal Postl (kapitán): Do zápasu jsme bohužel nešli v optimálním rozpoložení, a to ze dvou důvodů. Zaprvé proto, že nám chyběli všichni tradiční krajní obránci, což bylo citelné a protože tento post je zásadní nejen pro bránění, ale především také pro výstavbu hry. Za druhé proto, že jsme „jelita“ a šli jsme do zápasu bez jediného tréninku v předchozím týdnu. Nebyli schopni se sejít a několik z nás bylo nakřápnutých, což se dle mého názoru projevilo na začátku zápasu. Sice náš legionář Mykola Kravets z první naší střely na bránu luxusně zavěsil zhruba z 25 metrů, ale pak nastalo několik minut hrůzy a dvě odpískané penalty proti nám v rozmezí čtyř minut. Svoji roli sehrál také poměrně těžký terén. Obě penalty vypadaly podobně, naše podklouznutí a přepadnutí soupeře přes našeho ležícího hráče. S trochou alibismu by se dalo říci, že si rozhodčí obě penalty nějak obhájí, ale nedovedu si představit, že by nám kdokoliv venku takovéto dvě penalty písknul proti domácím. U toho druhého zákroku byl navíc náš ležící hráč naprosto pasivní (myšleno, že nebránil ve hře), byl zajištěn dalším hráčem a hostující hráč neměl míč v dosahu, takže si myslím, že to nemuselo být posouzeno jako faul a tím spíše, že chvíli předtím nebyl stejný zákrok na polovině hřiště odpískán. Ale nechci si stěžovat, rozhodčí byli jinak poměrně přesní a zápas zvládli dobře. Spíš to myslím tak, že i když mám na krku skoro čtyři křížky, stále se stávají věci, které jsem na hřišti ještě nezažil. Poté, co hosté proměnili druhou penaltu, jsme se těžko sbírali a byli jsme v útlumu, pak trenér vhodně provedl určité přeskupení postů a začali jsme se zvedat, hra se vyrovnala a přelévala se po celém hřišti, několik náznaků šancí jsme nedotáhli. Po pěkné akci a precizním centru měl vyrovnání před pauzou na hlavě Lukáš Fučík, ale bohužel netrefil bránu. Do druhé půle jsme šli s tím, že se pokusíme omezit naší „chybotvorbu“ a zkusíme to otočit. Ve druhém poločase jsme měli po většinu času územní převahu a soupeř se snažil hrozit spíše z brejkových situací. Z naší převahy ale bohužel plynulo nemnoho vyložených šancí, protože vázla finální přihrávka. Po úniku L. Fučíka zatáhli hosté pár centimetrů před vápnem za záchrannou brzdu a měli jsme přímák v ideální pozici. K jeho exekuci se se vší rozhodností postavil náš brankář, útočník, střelec, model, otec, dítě, kamarád, bavič, expert a naše hvězda v jedné osobě – Petr Cába a protože to naštěstí nekopl deset metrů nad bránu, jak bývá v obdobných situacích jeho zvykem, měli jsme šanci po vyražení míče a několika odrazech znovu vystřelit. Míč si pohotově našel Mykola Kravets a další krásnou střelou vyrovnal, což bylo určitě zasloužené. V posledních deseti minutách už se nic zásadního nestalo, tak jsme zapsali třetí remízu v sezoně. Všem klukům děkuji za bojovnost a zvládnutí zápasu a připomínám, že je potřeba trénovat. Mužem zápasu je na naší straně určitě dvougólový Mykola Kravets. Příště nás čeká venku favorit soutěže – Zlatá Koruna a my se pojedeme poprat o výsledek a rozhodně si budeme chtít zápas s kvalitním soupeřem užít.

R. Vosejpka [-] - M. Kamenský [-] , T. Holas [-] , J. Decarli [-] , V. Aust [-] , M. Postl [-] - R. Kaprál [-] , M. Kravets [-] , J. Cifreund [-] (85. V. Decarli [-] ) , L. Fučík [-] - J. Klíma [-] (61. P. Cába [-] ) -