Vybíráte televizor pro to nejlepší sledování nejen fotbalových zápasů? Odborník radí, co nepodcenit

0

Vybrat si takový televizor, který vás nadchne ostrým obrazem i skvělým zvukem, a ještě vám bude sedět, znamená něco o něm vědět. Nebude toho moc, ale pár základních věcí je přece jen dobré znát. Takže jak to je? Zeptali jsme se odborníka ze společnosti Hisense, která se stala na našem webu partnerem Sestavy kola.

V současné době tu máme televizory s podsvícením obrazovky (LCD) a bez něj (OLED), a také televizory projekční (Laser TV). Hisense, na rozdíl od některých jiných výrobců, používá všechny dnes nejběžnější principy a výběr je tak hodně široký.

 

Začíná to obrazovkou: Co je LCD, OLED a QLED

LCD jsou neznámější a jsou tu už hodně dlouho. Jde o obrazovky z tzv. tekutých krystalů a podle toho z jakého materiálu krystaly jsou, jde buď o běžné (prostě LCD) nebo výrazně vylepšené, resp. to nejlepší, co dnes můžete mít. Ty se jmenují LCD (QLED) a u Hisense se jim také říká LCD (ULED).

 

Tady si stačí pamatovat, vedle toho že jsou v rámci LCD nejlepší, že je používají vyšší, a tudíž kvalitnější kategorie výrobků, se kterými nešlápnete vedle. A protože krystaly LCD nevyzařují vlastní světlo, abyste na obrazovce něco viděli, musí se osvítit, tedy v tomto případě podsvítit. Z počátku se to dělalo obyčejnými trubicemi, dnes se pracuje s diodami LED, které asi každý zná z LED žárovek. Jsou úsporné a světlo si můžete snadno navolit podle potřeby.

 

Podsvícení LCD: v rámu, v celé ploše a mini-LED

Z principu existuje podsvícení obrazovky buď v rámu (u malých úhlopříček dobré, u velkých slabší) nebo po celé ploše panelu LCD, tedy plošné, tzv. Direct LED. Ty nejvyspělejší televizory ho pak v druhém případě mají rozdělené do oblastí, které se ovládají samostatně, tzv. lokální stmívání (Local Dimming, nebo Full Array Local Dimming), takže světlo může být nezávisle na další zóně/zónách, utlumeno nebo naopak intenzivněji vysvíceno. Toto lokální stmívání, někdy dokonce beroucí v potaz i intenzitu světla v okolí TV, zajistí například kvalitnější černou, a hlavně více viditelných detailů.

 

Dnes se to lepších modelů provádí na základě analýzy přicházejícího obrazu, takže v podstatě na míru. A protože se tak může dít i ve zcela reálném čase, jsme rázem v nejvyšší kategorii, kterou dnes ještě vylepšuje plošné podsvícení typu mini-LED, tedy za pomoci vysloveně miniaturních žárovek LED. A protože jsou opravdu hodně malé, na plochu televizoru se jich vejdou třeba i stovky a tisíce, stmívací zóny se dají lépe ovlivňovat a může jich být také více. To už záleží na konkrétním modelu a provedení.

 

Když si to shrneme, vrcholem současných televizorů s obrazovkami LCD jsou ty, které používají obrazovku LCD ULED (QLED), mají plošné podsvícení za pomoci mini-LED s rozumným počtem stmívacích a navzájem nezávislých zón. Díky analýze příchozího obrazu a znalosti úrovně osvětlení v místnosti, tedy u konkrétní instalace u vás doma, mohou vytvářet obraz danému prostředí na míru a podle dalších nastavených preferencí i vám. 

 

Tak jednoduché to je, i když se to vymýšlelo doslova desítky let!

 

OLED

Druhým dnes nejpoužívanějším principem obrazovky jsou OLED (Organic Light-Emitting Diode), které vytvářejí světlo organicky z přírodních materiálů. A protože si světlo vytvářejí sami, nepotřebují žádné osvícení/podsvícení. Díky tomu mohou být obrazovky doslova několik milimetrů hluboké a nabízejí úžasnou (nejlepší) černou barvu. Na druhou stranu jsou náchylné k tzv. ulpívání obrazových artefaktů (například dlouho visící statický obraz, logo TV stanice atd.), takže je zapotřebí je od nich čistit, což si jednak dělají sami a jednak – tu a tam – je třeba zásah obsluhy. Zatímco LCD jednoduše vytáhnete ze zásuvky s 230V, u OLED to právě kvůli údržbě obrazovky nesmíte udělat nikdy!

 

Jak vidíte, vše má své…

 

Vrchol představují laserové TV

Posledním principem, který Hisense používá, jsou tzv. Laser TV. Skládají se z televizní projekční konzoly a pevné obrazovky nebo promítacího plátna s úhlopříčkou až 120 palců, aby byl obraz co nejdokonalejší.

 

Přestože jde o projekční televizory, nemyslete, že potřebujete mít vše připraveno na míru přímo u vás doma. Nikoli!

 

I když Laser TV patří mezi tzv. projekční televizory (světlo nezajišťuje klasická lampa, nebo žárovka typu LED, nýbrž laser – jeden nebo tři), pracuje se s principem tzv. ultrakrátké vzdálenosti. Zkrátka Laser TV stačí umístit třeba dvacet, třicet centimetrů od projekční plochy (plátna, zdi), přivést signál do tunerů, seřídit obraz a hotovo!

 

Výsledkem je, že ze zařízení o velikosti „krabice od zimních bot“ dostanete obraz klidně i s úhlopříčkou 250 a více centimetrů. A protože Laser TV používá stejný operační systém VIDAA, jako běžné televizory, a má také běžné tunery pro příjem televizního signálu, můžete sledovat jak živé TV vysílání, tak pracovat s aplikacemi pro příjem internetových televizí a on-line videoték. Chová se tedy, a také se tak ovládá, jako běžný televizor.

 

Jak vidíte, pro Laser TV nepotřebujete žádnou speciální instalační přípravu, jen patřičně velkou volnou stěnu. Potíž může dělat obrazové seřízení, ale to Hisense, společně s celou instalací, nabízí u vás doma zdarma (v ceně), a to včetně případné instalace plátna, které můžete nebo také nemusíte použít. Výhodou je obří úhlopříčka, vysoký světlený výkon laserů, takže se dá TV sledovat i za dne (záleží na konkrétním místě).

 

Už jsme nakousli, že Laser TV používá stejný operační systém, jako ostatní „chytré“ televizory Hisense. Konkrétně jde o firemní řešení VIDAA.

 

Operační systém na míru televizoru - rychlý a intuitivní

VIDAA je linuxový operační systém televizorů Hisense, který je rychlý, přehledný a spolehlivý. Vidět je to například při vyvolávání programové nabídky EPG/Guide, při práci se síťovým obsahem i aplikacemi. Těch je k dispozici celá řada, včetně těch českých, slovenských nebo dobře lokalizovaných.

 

Najdete tu tak například přístup na internetové televize Antik TV, goNET.TV (SK), Lepší.TV,  SledovaniTV (SledovanieTV), on-line videotéky Disney+, Netflix, Voyo (CZ i SK) a samozřejmě nechybí ani Youtube, a to i v podobě dětské Youtube Kids.

 

Některé potěší i Amazon Prime video, Apple TV+, FIFA+, Sweet.TV (CZ i SK) či UEFA.tv a vše najdete na domovské obrazovce (Home), kterou vyvoláte na dálkovém ovladači přes tlačítko domečku. Aplikace si zde můžete umístit (některé i vymazat) podle svého tak, abyste k nim měli co nejpohodlnější přístup.

 

Příště se dozvíme, jak správně dopravit domů a zprovoznit nový televizor, abyste ho hned zkraje nepoškodili. A jak televizor k plné spokojenosti nastavit, abyste si naplno užili sportovní přenosy, filmy a seriály nebo hraní her.

 

Připraveno ve spolupráci s Matejem Huštákem, odborníkem na TV a technologie společnosti Hisense.

Našli jste nějakou chybu? Rádi ji opravíme.

Stačí napsat na email info@fotbalunas.cz, co nejvíce nám nedostatek popište a my zajistíme, aby vše bylo v pořádku. Zároveň nám můžete pomoci s Vaším oblíbeným týmem. Napište nám na email tym@fotbalunas.cz aktuální soupisku, celá jména hráčů a budeme rádi, když nám budete dodávat informace z Vašeho klubu.

Děkujeme za spolupráci, tým fotbalunas.cz

Komentáře

Pro psaní komentářů musíte být přihlášen.

Ostatní čtou