Změna od nové sezony! Nově budou možná maximálně tři hostování z jednoho klubu do druhého

0

Pomalu končí éra, kdy je v rámci řádů možné v českém fotbale poslat z jednoho klubu do druhého klidně hned několik hráčů na hostování. Zástupci první a druhé ligy si na čtvrtečním grémiu odhlasovali, že od sezony 2023/24 bude počet hostujících hráčů mezi dvěma kluby stejné soutěže omezen na tři.

Problematika hostování byla velkým tématem několik posledních sezon. Nejvíce se mluvilo o Slavii, která měla často větší počet hráčů na hostování v Liberci. Proti jejím konkurentům v boji o titul hrát mohli, proti mateřskému týmu nikoliv, což se ostatním klubům pochopitelně nelíbilo.

 

Proces regulace se teď urychlil v reakci na nařízení Mezinárodní fotbalové federace (FIFA). Chystanou úpravu pravidel, kterou se bude řídit Ligová fotbalová asociace (LFA), musí schválit Fotbalová asociace ČR (FAČR).

 

FIFA omezila počet hostujících hráčů mezi dvěma kluby z různých zemí na tři. Pravidlo platí od 1. července minulého roku, tedy od začátku aktuálního ročníku.

 

České kluby si změnu odsouhlasily s předstihem, aby se na ni mohly včas připravit. „Chceme, aby si kluby začaly celou problematiku uvědomovat. Aby o ní mohly už teď přemýšlet v rámci své přestupové politiky, aby to pro ně nebyla rána z čistého nebe," uvedl předseda LFA Dušan Svoboda.

 

Proces je postupný, jednotlivé asociace dostaly tříletou lhůtu na zapracování pravidla FIFA i do národních předpisů.

 

„Omezení tří hostujících hráčů mezi dvěma kluby stejné soutěže si kluby odhlasovaly od sezony 2023/24. Mezi první a druhou nebo třetí ligou by počet hráčů zůstal volný v průběhu celého přechodného období, tedy do začátku sezony 2025/26, kdy končí lhůta od FIFA," vysvětluje výkonný ředitel LFA Tomáš Bárta. Výjimky se vztahují na hráče do 21 let, také by vstoupily v platnost až od 1. července 2025.

 

Změna bude mít řadu nuancí. „Pokud klub pošle na hostování do jednoho klubu hráče A, B, C a v zimě si je stáhne zpět, může do stejného klubu klidně poslat další tři hráče D, E, F," poukazuje Bárta. „Od sezony 2025/26 budeme muset akceptovat omezení tří hráčů mezi dvěma kluby i napříč různými soutěžemi. Celkem budou moct kluby přivést na hostování jen šest hráčů a stejný počet uvolnit," dodává ředitel.

 

Zdroj: Sport.cz


Našli jste nějakou chybu? Rádi ji opravíme.

Stačí napsat na email info@fotbalunas.cz, co nejvíce nám nedostatek popište a my zajistíme, aby vše bylo v pořádku. Zároveň nám můžete pomoci s Vaším oblíbeným týmem. Napište nám na email tym@fotbalunas.cz aktuální soupisku, celá jména hráčů a budeme rádi, když nám budete dodávat informace z Vašeho klubu.

Děkujeme za spolupráci, tým fotbalunas.cz

Komentáře

Pro psaní komentářů musíte být přihlášen.

Ostatní čtou