Mladému rozhodčímu vyhrožovali smrtí, teď si klub vyslechl tresty

0

Tu kauzu zaregistroval skoro každý. Mladý rozhodčí Matyáš Hanzlík si po utkání pražské I.B třídy mezi domácím Chodovem a FK Klánovicemi prošel peklem. Ještě spolu s delegátem zápasu byl ze strany domácích terčem dokonce výhrůžek smrtí, čelili fyzickým napadením, o snůšce vulgarit nemluvě. Nyní disciplinární komise rozhodla o trestech pro klub z Chodova. A tresty jsou to vysoké.

Klubu Jižní město Chodov vyměřila disciplinární komise Pražského fotbalového svazu pokutu 80 tisíc korun, kvůli nedostatečné pořadatelské hřiště má navíc pro šest dalších domácích zápasů uzavřené hřiště a bude je muset sehrát daleko od svého sídla. Miroslav Holinka, předseda klubu, vyfasoval trest 20 tisíc korun a zákaz činnosti na osm měsíců. Hlavní pořadatel Horálek pak obdržel finanční trest ve výši 25 tisíc korun a zákaz působení ve funkci na dobu dvou let.

 

Rozhodnutí o trestu se protáhlo, protože Chodov prohlašoval, že má k dispozici videozáznam, který měl prokázat, že se věci nestaly tak, jak dění popisoval sudí s delegátem. Komise ale tento názor po zhlédnutí záznamu nesdílela.

 

Fotbalová veřejnost chování domácího klubu ostře odsoudila, dvacetiletý začínající rozhodčí Matyáš Hanzlík se dočkal výrazného zastání, Slavia ho dokonce jako čestného hosta pozvala na své pohárové utkání. Rozhodčí a delegát podali ve věci trestní oznámení.

 

Komise rozhodčích Pražského fotbalového svazu k událostem v Chodově vydala prohlášení:

 

"Komise rozhodčích PFS (dále jen „KR“) považuje události po mistrovském utkání 6. kola M-1.B/B Jižní Město Chodov – FK Klánovice za bezprecedentní, především z důvodu fyzického napadení delegovaných osob. Více průběh tohoto medializovaného utkání KR nebude komentovat, jelikož je uvedené utkání předmětem šetření sankčních orgánů PFS. S politováním KR pouze konstatuje, vzhledem ke všem známým faktům, že se jednalo o plánovaný útok na hlavního rozhodčího utkání.

Pro klub Jižní Město Chodov není sobotní situace prvním prohřeškem podobného rázu, ale toto překročilo již všechny hranice! Po utkání Hostivař B – Jižní Město Chodov (3. kolo, dne 30. 8. 2022) tohoto soutěžního ročníku byl klub KR upozorněn na zcela nepřípustné chování trenéra pana Gabriela (pozn.: nejedná se o bývalého reprezentanta, jde o shodu jmen), který byl v utkání vyloučen a poté vyhrožoval rozhodčímu „rozšlapáním“. 

 

KR apelovala na klub ohledně zajištění pořádku a od klubu bylo přislíbeno zjednání nápravy. Místo toho klub nasazuje pana Gabriela jako náhradníka (což fotbalové normy dovolují) a na prvním domácím utkání, od incidentu v Hostivaři, vše vyústilo do napadení delegovaných osob. Absenci jakéhokoliv respektu klubu k autoritě PFS potvrzuje i poslední oficiální vyjádření pana předsedy Holinky, který se vyjádřil v tom smyslu, že „pokud nám budete posílat takové blbce (myšleno rozhodčí)…bude to příště ještě horší.“

 

KR tímto vyjadřuje naprostý odpor a znechucení ze vzniklé situace a zároveň vyjadřuje maximální podporu trojici rozhodčích i DFA. Zároveň KR děkuje přítomnému členu FAČR Lukáši Císařovi, který odvážně pomohl chránit rozhodčí a DFA namísto pořadatelů, čímž zamezil ještě většímu násilí vůči delegovaným osobám. Podporu KR vyjadřuje i všem ostatním rozhodčím i DFA, kteří patří do naší široké fotbalové rodiny. Kluby a jejich členy vnímáme jako partnery a žádáme tímto o podporu i je. Absolutně odmítáme jakékoliv verbální vulgární útoky, vyhrožování a zejména jakékoli fyzické násilné ataky směrem ke komukoliv.

 

KR tímto vyzývá všechny oddíly PFS, aby prostřednictvím svých předsedů apelovaly na své členy ohledně dodržování nejen fotbalových předpisů a norem, ale také slušného a lidského chování. Incidenty podobné z tohoto utkání nemají obdoby a jsou naprosto nepřípustné. Máme stejný cíl – zlepšení fotbalového prostředí!

 

KR plně spolupracuje s DK PFS a STK PFS a s plným respektem k těmto orgánům očekává adekvátní sankce pro klub i všechny identifikované aktéry události. Celá záležitost je již v řešení orgánů činných v trestním řízení a KR je připravena být plně součinná. KR předává dále veškeré informace, včetně poznatků ze sociálních sítí, aby spravedlnosti bylo učiněno za dost.

 

KR PFS, vedená předsedou Kryštofem Menclem, funguje od července tohoto roku. Chceme jasně deklarovat, že dokud budeme ve svých funkcích, budeme dělat maximum, aby se podobné případy už nikdy neopakovaly."

 

Za Komisi rozhodčích PFS:

Kryštof Mencl

Předseda


Našli jste nějakou chybu? Rádi ji opravíme.

Stačí napsat na email info@fotbalunas.cz, co nejvíce nám nedostatek popište a my zajistíme, aby vše bylo v pořádku. Zároveň nám můžete pomoci s Vaším oblíbeným týmem. Napište nám na email tym@fotbalunas.cz aktuální soupisku, celá jména hráčů a budeme rádi, když nám budete dodávat informace z Vašeho klubu.

Děkujeme za spolupráci, tým fotbalunas.cz

Komentáře

Pro psaní komentářů musíte být přihlášen.

Ostatní čtou