Mentální rozvoj fotbalových hráčů

0

Jaroslavem Divíšem na téma mentální rozvoj nejenom profesionálních sportovců-fotbalistů, ale všech kdo chce rozvinout svůj potenciál.

V některých klubech se dá přístup k trénování přirovnat k tomu jak např. vytáhnout z auta maximální výkon různými úpravami a soustředí se jen na to auto, ale co řidič?? Hlava toho - co bez ní může být auto sebelepší.

 

Mentálním rozvojem hráčů a jejich psychickou se zabývá Jaroslav Diviš exligový hráč se 145 starty a 20 vstřelenými góly v nejvyšší fotbalové soutěži. Nyní působící ve FK Velkých Hamrech účastníka DIVIZE C.

 

Jardo co ty a mentální rozvoj profesionálních fotbalistů myslíš, že se s hráči pracuje na této problematice?

Za mě: je to velká škoda, že kluby tuto problematiku mentálního rozvoje nevyužívají a nepracují i na této stránce s hráči. Za mě je to hlavně otázka financí, kde kluby radši vynaloží finance do vybavení, protože je docela obtížné shánět peníze pro klub na sponzorské bázi. Mentální kouč je nadstandartní věc tady v česku a kdo chce tak si kouče najde sám.

 

Měl jsem možnost shlédnout tvá videa zaměřené na psychiku jak s ni pracovat. Co tě vedlo k tomu se touto problematikou zabývat?

Já sám jsem si našel v 28 letech svého osobního kouče a hrozně mě pomohl zvednout si sebevědomí na hřišti a mělo to dopad i na osobní život, který se mě zlepšil, začal jsem se cítit lépe jak v osobním životě tak i v tom fotbalovém.

Jak mě končila kariéra tak mě to dávalo větší smysl a řekl jsem si, že to chci předávat dále.

 

V ostatních sportech většinou v individuálních sportech např. tenis tam jsou top hráči a ty mají své osobní kouče na práci s mentální stránkou. Myslíš si, že kdo chce podávat maximální výkon a být nejlepší měl by přemýšlet i na mentálním nastavení a využít mentální koučink?

Tak tenis a individuální sporty tam svůj výkon hráč neschová jako třeba v kolektivním sportu. Tam je ta práce s mentální stránkou hráče na vyšší úrovni. Je tam víc potřeba. V kolektivních sportech také využívají hráči mentální kouče a to jak v hokeji, tak i ve fotbale. Snaží se najít to optimální mentální nastavení. Já sám to mám propojené se 4 věcmi, které vám ovlivňují výkon v zápase a to: mentální nastavení, strava, regenerace a trénink.

 

Co vím tak si rozšiřuješ fotbalovou trenérskou licenci a máš to propojené i se zmiňovaným mentálním rozvojem?

Rozšiřoval jsem si A licenci a trénoval jako asistent U15 v Jablonci, ale vše bylo časově náročné na úkor rodiny. Přehodnotil jsem věci, které mě dávají momentálně větší smysl, což je má rodina, mé děti, můj osobní rozvoj a mentální koučink, kde mě baví pomáhat hráčům a posouvat je v jejich výkonech a k jejich cílům.

 

Máš nějaké případy fotbalových hráčů, kteří mají své osobní mentální kouče, kteří mají své rituály, které jim pomáhají zvládat například nervozitu před zápasem a pomáhá jim se dostat do herního tzv. Flou což je vrchol herní pohody a max. výkonu?

Co se týká hráčů, kteří používají mentální kouče těch znám hodně. Práce s hlavou je důležitá a zajímavá. Je hrozně moc aspektů během hry ať to co bylo nebo co kdyby a to hráče dovádí do herní nepohody. Proto je potřeba s tím pracovat a je hrozně moc technik např. dechové cvičení, ale to záleží na typu hráče a každému pomáhá a vyhovuje něco jiného.

 

Co ti nejlépe pomáhá se udržovat ve formě? Musíš na sebe být hodně přísný? Máš vypracovány nějaký plán tréninku i mimo fotbalové tréninky?

Každý by si měl nastavit svůj cíl a tu cestu si za ním si užívat. Měl by v tom být na sebe i přísný. Proto já se držím toho plánu a tím je to pro mě i jednodušší se k cíli přiblížit. Nebojím se říci i o radu o pomoc třeba kondičního trenéra aby mě navedl zase zpět na cestu svého plánu což vede k mé spokojenosti.

 

Kdo všechno se na tebe muže obrátit pro radu či pomoc posunout své výkony??

Může se na mě obrátit kdokoli a nemusí to být ani sportovec, ale ten kdo chce zlepšit svůj život a cítit se lépe. Pracuji s dechem, chladovou terapií, jídelníčkem a doplňky stravy a samozřejmě koučinkem a mentoringem. Pracuji s každým, kdo chce naplno využít svůj potenciál.

 

Jaký ty používáš rituál před zápasem? A kdy jsi začal se sebe poznáváním což je také důležité. Poznat sám sebe, své tělo a co tě nejlépe dovede do před zápasové pohody. Souhlasíš?

Své rituály ty si nechám pro sebe a jen prozradím, že jsem na nich pracoval celou kariéru. Kdy jsem začal se sebe poznáváním? Když, jsem začal pracovat s  mentálním koučem a do té doby to bylo jen takové obecné a s ním jsem šel více hloubky. S ním jsem se začal rozvíjet jako člověk a né jen jako fotbalista.

 

Jak by například probíhala spolupráce u hráče, který má problém s nízkým sebevědomím nebo velkou nervozitou před zápasem?

Každý hráč prožívá určitý stupeň nervozity. Každý vnímá jinak své sebevědomí, které ovlivňují negativní myšlenky např. zkažené přihrávky, prohraný souboj a důležitost zápasu. Proto je důležité to přijmout tak to prostě je nebo to bylo.

Nejprve snažíme tyto věci pojmenovat a přijít na to co nás nejvíce ovlivňuje a začínáme s koučinkem a rozvojem osobního potenciálu.

 

 

Jardo moc ti děkuji za rozhovor a věřím, že tvá vize bude mít úspěch a přeji ti mnoho spokojených klientů, kteří využiji tvé služby, které posunou jejich maxima a výkony co nejvýše.

 

Našli jste nějakou chybu? Rádi ji opravíme.

Stačí napsat na email info@fotbalunas.cz, co nejvíce nám nedostatek popište a my zajistíme, aby vše bylo v pořádku. Zároveň nám můžete pomoci s Vaším oblíbeným týmem. Napište nám na email tym@fotbalunas.cz aktuální soupisku, celá jména hráčů a budeme rádi, když nám budete dodávat informace z Vašeho klubu.

Děkujeme za spolupráci, tým fotbalunas.cz

Komentáře

Pro psaní komentářů musíte být přihlášen.

Ostatní čtou