20.kolo, Moravskoslezský | Ostrava - město | Okresní přebor, 2022-2023

--

--

--

--

Po penaltové loterii se radoval domácí Slovan. Drama na Hulváckém kopci jako od Hitchcocka nebylo pro kardiaky

5

Ti, kteří zavítali v uplakané sobotní odpoledne na ostravský Hulvácký kopec, nemohli v žádném případě litovat. Sešly se tam týmy, jež chtěly útočit, a výsledkem bylo drama až do absolutního konce.

Pustkovec nastoupil beze strachu

Slovanisté od úvodního výkopu nechtěli hostující celek z Pustkovce podcenit. Pohled na tabulku je sice více než výmluvný, domácí Slovan však ke svému úhlavnímu soupeři z přeboru nastoupil s veškerou pokorou a rozhodně nechtěl ponechat nic náhodě. I při vší úctě k protivníkovi z nižší výchozí tabulkové pozice však tak nějak v koutku duše domácí doufali, že zápas bude mnohem snadnější. Pustkovec ale začal překvapivě ofenzivním tlakem, který Slovanistům působil dílčí potíže. Mnohé z útočných rejdů nakonec skončily neúspěšně z pohledu hostujícího týmu, neboť nebyly zakončeny tím, co dělá fotbal fotbalem, tedy góly. Na jednu výsostně brankovou příležitost ovšem ještě v prvním poločase přece došlo. Jeden z beků Pustkovce vyslal adresný centr od pravé postranní čáry do pokutového území, kde se nejlépe zorientoval trestuhodně neobsazený Chodura zakončující do prázdné brány. Domácí nechali útočníka chladnokrevně uklízejícího míč do prázdné brány naprosto bez dozoru. Pustkovečtí tedy šli do vedení. Jenže až na tuto a ještě pár ryze fotbalových akcí byl první poločas na vyloženější šance poměrně chudý. První poločas tedy rozhodčí ukončil za nepříznivého stavu pro domácí soubor, jenž tak musel o poločasové přestávce vymyslet, jak dotáhnout jednobrankový deficit na průběžném ukazateli skóre.

Strach o život i o výsledek

Začátek období po výměně stran jasně ukázal, že domácí dali o poločasové přestávce hlavy dohromady a našli platnou taktiku na svého rivala. Tentokrát totiž s větším nasazením a bojovností zahájili druhý úsek hry právě oni. V 55. si tak mohli zaslouženě očesat sladké ovoce v podobě vyrovnávací branky. Rozhodčí Herman přisoudil Slovanistům možnost zahrání standardní situace z lukrativního místa, odkud v nižších soutěžích branky pravidelně padají. K přímému kopu se postavil zkušený Voznica. Zvolil si krátký rozběh a metrmírkově exaktním vzdušným pasem našel hlavu zakončujícího Martina Pudila. Ten se trefil mimo dosah Stárka a Slovanisté slavili. Co se ale dělo na hřišti potom, by si oba týmy nejraději odpustili. 60. minuta přinesla tvrdý zákrok ostravského Ciesarika na Pustkoveckého Schullu. Všem 87 divákům v tu chvíli zatrnulo a vystydla jim krev v žilách. Na Hulváckém kopci bylo možné slyšet spadnout příslovečný špendlík. Vše se odehrálo tak, že došlo k osobnímu souboji, kdy se zkušený Ciesarik očekávající střet před kontaktem zpevnil a pustkovecký Schulla do něj v plné rychlosti tvrdě narazil. Bezprostředně po konfrontaci obou plejerů bylo všem široko daleko jasné, že došlo k těžšímu zranění, které bude vyžadovat nedobrovolnou návštěvu v domě zdraví. Tak se taky stalo a Schulla putoval sanitním vozem na potřebná vyšetření do nedaleké nemocnice s podezřením na zlomené žebro a pneumotorax. Tímto momentem šel fotbal stranou a pro fotbalisty bylo psychicky velmi obtížné po zbytek zápasu myslet na samotnou míčovou hru, aniž by neměli v hlavách myšlenky na uzdravení spoluhráče či protihráče ze vzájemného duelu. Po nějaké době se ale opět dostal ke slovu fotbal. V pustkoveckých čutálistech jako by se najednou krve nedořezal a bylo hmatatelně znát, že chtějí svého spoluhráče pomstít, nýbrž ne stejnou mincí, ale prostředky veskrze dovolenými a čistě fotbalovými, a sice vstřelením vedoucího, pokud možno vítězného gólu. Ke střelám na bránu ale docházelo pohříchu poskromnu a sporadicky. I s ohledem na to, jak dlouho byla přerušená hra z důvodu nešetrného, ale nezaviněného zákroku dvou protagonistů předchozího souboje, bylo složité určit, jaká vlastně běží minuta a kolik zbývá do konce základní hrací doby. Ze zcela lidsky pochopitelných důvodů ztratil všechen hrající i nehrající lid na stadionu pojem o odehraném čase. Ještě že existují dokumenty nazvané zápisy o utkání, ale i ty byly zavádějící, protože došlo k nastavení mnoha, snad extra desítek minut nadplán. Každopádně oficiálně se domácí hráči dostali podruhé v zápase do vedení v 90. minutě, kdy Slovanista Koukal čistě odzbrojil jednoho z defenzivních hráčů soupeře a poslal do sóla Ciesarika. Takové případy končí jen málokdy jinak než vstřelenou brankou. Tady tomu nebylo jinak a Ciesarik mazácky rozvlnil síť za podruhé v zápase kapitulujícím Stárkem. K individuální minele však došlo zanedlouho také na druhé straně hřiště. Domácí Videnka nedokázal zpracovat poměrně jednoduchý nákop za obranu a pustkovečtí borci si střihli repete z prvního poločasu, když téměř zkopírovali svůj první gól. Posledním, kdo se dotkl míče, byl Jícha, který zakončoval podobně jako jeho spoluhráč z první půle. Sám, nehlídaný, do prázdné kasy. O slovo se tak přihlásila loterie zvaná penaltový rozstřel. Slovan se jen jednou zmýlil, kdežto Pustkovečtí selhali hned třikrát ze čtyř pokusů. Jednou přestřelili, dvakrát je vychytal fenomenální Sleczka, když vystihl směr jejich střel. U jednoho pokusu si navíc sáhl na míč, ale nedokázal jej vytěsnit mimo tři tyče. Slovan tak bere bod navíc, Pustkovec zůstává poslední, když získal na jaře svůj vůbec první mistrovský bod.

TJ Slovan Ostrava
František Sleczka, brankář: Za mě je výsledek zklamání. Samozřejmě jsme věděli, že poslední zápasy neměli vůbec špatné, ale to my také ne, a když už jdete do zápasu proti poslednímu týmu tabulky, tak by úspěchem měly být jen 3 body.

TJ Sokol Pustkovec
Zdeněk Nováček, hrající vedoucí mužstva: Je to těžké hodnotit. Zápas je uzavřený a je za námi. Hraje se o nějakou žízeň a dvě zranění bez trestu jsou podle mě zbytečné.

F. Sleczka [-] - J. Voznica [-] (46. L. Ciesarik [-] ) , D. Koukal [-] (88. M. Trávníček [-] ) , T. Bagi [-] , M. Vidlák [-] , P. Románek [-] , D. Valder [-] , M. Videnka [-] , M. Pudil [-] , J. Paulovič [-] , M. Kubinec [-]

J. Stárek [-] - P. Jícha [-] (10. O. Chodura [-] ) , D. Dostál [-] (55. V. Jirka [-] ) , A. Put [-] , M. Popiolek [-] , L. Schulla [-] , D. Soukup [-] , J. Guňka [-] , M. Jurásek [-] , D. Kravčík [-] , P. Duda [-]

ŽK: 45. M. Videnka , 99. M. Trávníček .
Počet diváků: 87. Rozhodčí: HERMAN Pavel - ŘIČICA Lubomír, POPOVSKÝ Zbyněk.