0
Derby vyznělo jasně pro Kaplici díky třem hattrickům

V poločase bylo jasno

Okresní derby Vyššího Brodu s Kaplicí mělo jasného favorita a tím byli hosté. Ve 3. minutě měli hosté výhodu trestného kopu po faulu na Januru. K míči se postavil kapitán Josef Gondek, ale branku soupeře těsně minul. Domácí rozehráli „bekovku“ následně se k míči dostal pravý obránce Jiří Gondek, který vracel svému brankáři malou domů, tu vystihl zkušený Petr Janura. Byl u míče dříve než vybíhající gólman Sulzer, jenž navíc podklouzl, udělal mu kličku a střelou do prázdné branky nasměroval Spartakovce ke třem bodům, 0:1. V 6. minutě už na ukazateli skóre svítil stav 0:2. František Marek zatáhl míč po pravé straně, přízemní přihrávku před branku obránci odvrátili pouze k nepokrytému Radku Řežábovi a jeho tvrdá rána se zastavila až v síti, 0:2. Světlý okamžik pro Vyšebrodské přišel v minutě dvanácté. Kapitán Krauskopf ve vápně fauloval Kebla a pískala se penalta. K jejímu provedení se postavil Patrik Micák, ale gólman Sulzer vystihl směr a nepříliš umístěnou střelu stačil vyrazit na rohový kop. Uběhly sotva dvě minuty a domácí se radovali i z gólu. Krauskopf dostal před vápnem prostor ke střele. Jedovatou bombu Říha vyrazil a dobíhající Tomáš Dibďák střelou k tyči vrátil Dynamo do zápasu, 1:2. Kapličtí ale drama neupřipustili. Hráli s chutí, výborně kombinovali a třetí gól v domácí svatyni na sebe nenechal dlouho čekat. Ve 22. minutě po pravé straně rychle proběhl krajní obránce Kuchař a zpětnou přihrávkou hledal ve vápně své spoluhráče. Domácí obránci tečovali míč k Radku Řežábovi a ten znovu prudkou přízemní střelou poslal míč do vyšebrodské sítě, 1:3. Ve 26. minutě pokoušel střelecké štěstí Krauskopf ovšem mířil mimo. Na druhé straně pro změnu nad branku střílela kaplická desítka, jmenovitě Janura. Derby utkání sledovala velice pěkná divácká návštěva, k čemuž přispěla i početná fanouškovská skupina fandící Spartaku. A Kapličtí jim dělali radost. Ve 29. minutě hosté předvedli další pěknou kombinaci. Josef Gondek našel Kebla, který na levé straně vysunul rozběhnutého Daniela. Ten se přes bránícího Jiřího Gondeka dostal do vápna. A následný centr přetavil ve čtvrtý gól střelou bez přípravy pod břevno Radek Řežáb, 1:4. Spartakovci zápasu jasně dominovali. Hráli s chutí a hrou bavili sebe i své příznivce. Ve 34. minutě po další krásné akci přihrával zprava do vápna Marek, na zadní tyči se k balónu dostal Josef Gondek. Ale jeho tečovaná tvrdá rána se otřela o spojnici tyče a břevna. Pět minut před přestávkou hosté znovu obléhali branku Dynama. Ve vápně se k míči dostali domácí a vše pro ně vypadalo dobře, ale obránci sebrall míč Daniel, zpětnou přihrávkou našel na hranici šestnáctky Petra Januru, ten si pohrál s bránícími soupeři a křížnou střelou do horního růžku zvýšil už na 1:5. V další šanci pak Janura po centru Micáka hlavičkoval nad branku. V poslední minutě domácí napadali kaplické u rohového praporku. Hosté napadající Dynamáky vykombinovali sérií krátkých narážeček. Načež Micák přesnou kolmicí vyslal prakticky z poloviny hřiště do sóla Roberta Daniela a ten svůj nájezd proměnil střelou po zemi k tyči, 1:6.

Další dva hattricky

Ani po změně stran se na gól nečekalo dlouho. Po dvou minutách hry Janura kolmicí vysunul Marka, ten byl ve vápně u míče dříve než vybíhající gólman Sulzer, sice se dostal do úhlu, ale na zadní tyči našel volného Roberta Daniela, který zblízka skóroval, 1:7. A za další čtyři minuty lovil brankář Sulzer míč ze své sítě po osmé. Znovu akce zprava, Marek zatáhl míč po lajně, následoval centr a hlavičkující Robert Daniel zkompletoval čistý hattrick během šesti minut, 1:8. Pak měl další dvě tutovky Řežáb. V prvním případě pálil nad branku, v tom druhém po rohovém kopu hlavičkoval nad svatyni Dynama. V 65. minutě se do šance dostali konečně i Vyšebrodští. Jiří Gondek jen vyprášil Říhovi rukavice. Na druhé straně gólově udeřili hosté. Kebl křížným pasem oslovil Petra Januru, který si to namířil k brance, vybíhajícímu Sulzerovi udělal kličku a pohodlně skóroval, 1:9. V 7.1 minutě hlavičkoval po rohovém kopu v dobré pozici nad branku střídající Koclíř. Čtvrthodinu před koncem po akci Micáka s Markem zakončoval i druhý střídající hráč Spartaku nad branku, v tomto případě to byl Urazil. V 79. minutě se druhého gólu dočkali domácí, kteří k tomu využili zaváhání v obranných řadách Spartaku, Bartoňův centr Jiří Gondek sklepnul Aleši Jirkalovi. Při jeho prudké střele k tyči byl Říha bezmocný, 2:9. Vzápětí mohl skórovat i Jiří Gondek, ale Říhu prostřelit z levé strany nedokázal. Ve zbývajících minutách zápasu si gólman Sulzer poradil se střelou Micáka a vytáhl se i při střele Janury z přímého kopu. Zápas jednoznačně dokumentoval fakt, v jakých náladách se v současné době oba dva týmy nacházejí. Kapličtí zcela po zásluze vysoko zvítězili.

Statistiky zápasu: střely na bránu 5:15, mimo 4:8, rohy 4:11, fauly 16:14

FK Dynamo Vyšší Brod
Jan Straka (trenér domácí): Že jsme v krizi, nemá smysl dokola omílat. Musíme konečně zahodit berličku v podobě výmluv, že nám chybí hodně hráčů, že máme na sobě psychickou deku atd. Jestliže selháváme v základních individuálních dovednostech, jako je zpracování míče a rozehrávka, není na výmluvy místo! Když si vezmu prvních asi 30 minut, které rozhodly, Kaplice vyřešila skvěle jeden rychlý protiútok, na ostatní čtyři branky jsme jim doslova, ale opravdu doslova přihráli. Pak už byla jen otázka, kolikrát se ještě hosté trefí. My jsme se jim dokázali jakžtakž vyrovnat pouze v desetiminutovce, během které jsme snižovali na 1:2, jinak absolutně nic. Soupeř nás přejel. Kaplická hra měla, na rozdíl od té naší, hlavu a patu, nic se nastalo jakoby náhodou. Hostům gratuluji k naprosto zasloužené vysoké výhře.

TJ Spartak Kaplice
Libor Granec (vedoucí mužstva hosté): Až v devátém kole jsme sehráli své první okresní derby. V tomto utkání jsme byli favoritem, což se nám podařilo potvrdit a po zásluze jsme vysoko vyhráli. Bylo patrné v jakém rozpoložení se obě mužstva nacházejí. V příštím zápase nás čeká další derby, když k nám zavítá Frymburk.

M. Sulzer [-] - M. Vančura [-] (67. K. Šerhakl [-] ) , V. Pomije [-] , F. Kročák [-] , J. Gondek [-] - K. Krauskopf [-] (46. R. Bartoň ml. [-] ) , J. Rohlík [-] , F. Klíma [-] , F. Filip [-] (76. T. Cach [-] ) , T. Dibďák [-] - A. Jirkal [-] -

F. Říha ml. [-] - J. Gondek [-] (55. P. Koclíř [-] ) , V. Kuchař [-] , M. Hami [-] (70. M. Urazil [-] ) , A. Preusler [-] - R. Daniel [-] , T. Kebl [-] , P. Micák [-] , F. Marek [-] - P. Janura [-] , R. Řežáb [-] -

ŽK: 12. K. Krauskopf , 63. A. Jirkal , 85. F. Klíma , 89. F. Kročák - 69. R. Daniel , 88. T. Kebl .
Počet diváků: 115. Rozhodčí: Žurek Roman - PÁNEK Milan, HOLUB Jaroslav.