1.kolo, Vysočina | 1.A třída sk. B, 2019-2020

--

Herálec z utkání proti Dukovanům bere bod

70. P. Hamák , 80. V. Uchytil - 75. L. Cach (vl.) , 85. I. Koníř
13

Poslední utkání podzimu nabídlo čtyři góly v posledních dvaceti minutách, hosté museli dvakrát dotahovat, což se jim nakonec podařilo.

První půle bez branek

Za typického podzimního počasí se na hřišti v úvodní dvacetiminutovce příliš nedělo. Probíhala klasická oťukávaná, obě mužstva si dobře počínala v defenzivě, případně se o šance sama připravovala nepřesnostmi v přechodu do útoku. Až po uplynutí druhé dvacetiminutovky se o střelu pokusil Uchytil po špatné rozehrávce Viklického, tentýž hráč však stihl střelu zblokovat. Když dostal čas k rozehrávce Koníř, poslal pěkný oblouček za obranu na Hrona, Veselskému vrácení se na beka prospělo a podal velice dobrý výkon, o čemž se Hron přesvědčil, když Veselský zachytil jeho náběh, navíc ještě chytře zajistil odkop od branky. První větší vzruch na hřišti přinesla 25.minuta. Jašek dlouhým pasem hledal rozběhnutého Černého, kterému však rychlostně stačil Uchytil. Ven z branky šel Tichý a u míče byl o poznání dříve než Černý, který nepochopitelně šel do souboje nohami napřed a do Tichého nevybíravě zajel. Otřesený gólman sice branku neinkasoval, zato obdržel pěknou ránu do hlavy i ruky a byl nucen střídat. Takže v úplném závěru podzimu se nám stihl zranit i čtvrtý brankář, na rozdíl od ostatních však ne svým přičiněním. Rozpaky budilo rozhodnutí hlavního arbitra, který Černému neudělil ani žlutou kartu. Ještě štěstí, že to byl poslední zápas, možná bychom byli nuceni urgentně shánět číslo na Petra Čecha, po konci kariéry leží jeho helma beztak ladem, zatímco Tichému by se určitě směrem k dalším zápasům šikla… Šanci přesvědčit, že lepšího gólmana Herálec dlouhá léta neměl, tak dostal opět Ptaszek. Do útoku byl vyslán Suchý, kterému to tam však příliš nesvědčilo, proto zareagoval trenér přeskupením řad, kdy se Suchý přemístil před Veselského a Kovář do středu zálohy. Následně nejdříve špatně rozehrál Veselský, aby vzápětí vybojoval míč zpět a pobídl volného Boháče, ten si navedl balon na střed, technickým obstřelem však zamířil metr nad. Výborným pasem našel ve vápně Cach Boháče, který chtěl z první přihrávat Černému, před ním zasáhl Kunc. Od třicáté minuty jsme byli na place lepší, střed hřiště tentokrát pracoval velmi dobře, ztrátu jednoho hráče dokázal včas napravit druhý a v součinnosti se stopery jsme Dukovany k Ptaszekovi nepouštěli. I díky tomu měl čas k útočným výpadům Uchytil, který si vzájemně vypomohl s Hamákem a poslal zajímavý balon do vápna, tam akrobaticky zakončoval Boháč pouze do stopera, škoda, že si nevšiml osamoceného Kováře. Na lajně se vedlo Suchému o poznání lépe, když si našel odkopnutý balon, počkal na náběh Veselského, ostrý centr před bránu dokázal pokrýt Křišťál před nabíhajícími Boháčem a Kovářem. Dobře zformovaný obranný blok a účinné napadání bylo náznakem další šance, Hamák dobře zblokoval přihrávku, Boháč bohužel nedosáhl na odražený balon, jinak by postupovali naši hráči dva na jednoho. Z naší převahy však nevyplynulo nic, naopak obrovskou šanci měli hosté. Rychle rozehraný přímý kop převzal Bříza, střelou trefil pouze bránícího hráče a rázem to znamenalo obrovskou pohromu na druhé straně, kdy se řítili hned tři protihráči na osamoceného Cacha. Zkušený stoper odehrál znovu velice dobré utkání, počkal si na Sedláčka a znamenitě vystavil přihrávce do tutovky závoru. Sám se pak ukázal na druhé straně, kdy vybojoval faul na svou osobu Hamák, od lajny Cach zřejmě Křišťála překvapil, z velké dálky nastřelil břevno branky, jít balon o kousek níž, zaplul by zcela jistě do sítě. Na sklonku poločasu ještě po Boháčově vysunutí zabojoval Uchytil a na hrací ploše zachytil zdánlivě ztracený balon, na jeho centr však nedoskočil Kovář a ohrozit bránu nedokázal ani Bříza. Do kabin se tak šlo za bezbrankového stavu.

Výživná poslední dvacetiminutovka

Do druhé půle mnohem lépe vstoupili hosté, sami jsme se však dostávali zbytečně pod tlak. Nejprve špatně rozehrál Hamák, pomalý postup vpřed však tentýž hráč stihl s výpomocí stoperů zabrzdit. Následně se nepovedl odkop od brány Ptaszekovi a Koníř se chystal k samostatnému úniku, směrem vzad zabral Černý a nenechal se rychlostně zahanbit. I když rychlostně to není ono, fotbalovostí a myšlenkou je exligový Koníř stále na výši, když si narazil u lajny, poslal velice nebezpečný pas do malého vápna, kde ho s námahou odklízel před hostujícím Černým Uchytil. I když nás Dukovany na začátku druhé půle zmáčkly, k ničemu to nevedlo. Jo, tyhle herní převahy, které k ničemu nevedou, o tom bychom mohli vyprávět… Do hry jsme se dostali po dobré práci Okurky, mezi beky prohodil balon Hamákovi, který hledal Boháče štelujícího se k zakončení, z nohy mu doslova ukradl mičudu Fojtášek. Od nikoho si nenechal náš forvard sebrat kulatý nesmyl po přihrávce Kováře, střelu však nasměroval přímo do stopera. Nebezpečně pálil po naší ztrátě při rozehře Prokeš, povedená rána šla těsně vedle. Poté se nám nedařilo pořádně odkopnout balon, z čehož vzniklo několik autových vhazování, do vápna se však hosté dostali až po ztrátě Kováře, Blatný nedokázal přes Cacha přihrát na Hrona, dobře se navíc vrátil Okurka. V době, kdy přebíraly otěže zápasu Dukovany, vyhodnotil dobře situaci Boháč, který podnítil fanoušky k podpoře a sám za to vzal na place. Na polovině hřiště podržel balon a vyčkal na rozběhnutého Hamáka, jeho pas přes celou šíři hřišti do kapsy zaplul až na Veselského, zakončení z první se mu však nezdařilo a osamocen ve velké šanci vysoko přestřelil. Tím se naše ofenziva rozproudila a využívat jsme začali především Hamáka. Pěkným pasem ho vysunul Černý, ostrý centr neudržel v rukavicích Křišťál, před Boháčem byla odkrytá branka, ten však nestihl nastavit nohu na tu správnou polohu a balon šel trestuhodně nad. Vše napravil špílmachr v 70.minutě. Tenhle borec snad sobotní večer strávil sledováním StarDance a taneční kreace přenesl i na travnatou plochu. Nad jeho parádním tanečkem s míčem, kdy vyřadil hned trojici protihráčů, to by asi i Marek Eben zůstal stát s pusou dokořán… Navíc po lajně ihned pobídl Suchého, který byl již na hřišti plně aklimatizován, potáhl balon a nebyl pro něj tak problém přihrát na neúnavného Hamáka, který špičkou kopačky usměrnil balon za vyběhnuvšího Křišťála a poslal nás do vedení 1:0! Dukovany mohly odpovědět ihned, ztrátou ve středu hřiště jsme dali prostor Blatnému a následně Konířovi, ten se dostal z dobré střelecké pozice a vyběhnutý Ptaszek si na jeho zakončení počkal. Z toho jsme se neponaučili, po kostrbatém postupu vpřed nedokázal Uchytil zastavit Jaška, za obranu si na pas naběhl Koníř, jeho přihrávka směřovala na Prokeše, dřív u ní však byl Cach, bohužel jinak výborně hrající stoper nepovedeným odkopem na roh rozvlnil vlastní síť a překonal tak Ptaszeka, 75.minuta 1:1! Nachytat Křišťála chtěl Boháč, který si za půlí zpracoval balon a z dálky zkoušel gólmanovu pozornost, ten se stihl vrátit a míč zachytil. Veselo bylo v 80.minutě. To manévroval před vápnem Bříza a přece jen se nám podařilo dostat kulatý nesmysl do vápna, tam si ho našel Suchý, který ukázal, že umí být ve správný čas na správném místě. Místo zakončení zvolil přihrávku pod sebe a nalil tak Uchytilovi, který parádní placírku otřel o tyč a rozjásal stovku fanoušků podruhé, 2:1! I na to hosté stihli odpovědět za pět minut a bohužel opět s naší asistencí… Po žlutém faulu Kováře se snášel centr do vápna, kde po souboji zůstal ležet stoper Černý, spoluhráčům se nepodařilo odpálit balon do bezpečí a vznikla z toho nenápadná střela, kterou neudržel v rukavicích Ptaszek a dorážející Koníř tak měl snadnou úlohu, 85.minuta 2:2! Poslední slovo jsme však mohli mít my. Na útočné polovině zabojoval dvěma asistencemi povzbuzený Suchý, přihrával na Boháče, jehož postavení zavánělo ofsajdem, praporek však zůstal dole a Boháč tak přihrával Okurkovi, který byl sám před Křišťálem, z kterého se vyloupl pro Dukovany diamant, skvělým zákrokem totiž dokázal vytáhnout Okurkův obstřel na tyčku. Z následného autového vhazování ještě cpal před bránu přihrávku Boháč, vyražený balon Křišťálem nikdo nedobíhal, a tak i podruhé skončil v rukavicích hostujícího gólmana. Když to nevyšlo ofenzivním hráčům, mohl je zastínit Černý, po přesném rohovém kopu Boháče však byl nejspíš rozhozen úplnou osamělostí na zadní tyči, hlavou tak nedokázal trefit centr čistě a Křišťál neměl problém ho sebrat. Neproměněné šance nás mohou mrzet i kvůli následné červené kartě Kováře, který si za dva žluté zákroky vysloužil předčasný odchod do kabin. Ze hřiště pak všichni aktéři odešli s nerozhodným výsledkem.

TJ Sokol Herálec
Lucie Peňázová, vedoucí mužstva: Nepovedený podzim jsme zakončili domácí remízou, která je nespíš zasloužená. Gólových šancí jsme si však vypracovali více než soupeř a nikdo by se nemohl divit, kdybychom překlopili výsledek na svoji stranu. Hráči zápas oddřeli a ukázali fanouškům, že dosažené výsledky jim nejsou lhostejné. Sami si pak snad uvědomili, jakým způsobem je třeba k zápasům přistupovat a že bez práce sice budou klobásy i pivo, ale v naší situaci tolik potřebné body ne!

J. Tichý [-] (25. S. Suchý [-] ) - P. Hamák [-] , M. Boháč [-] , J. Bříza [-] , M. Kovář [-] , V. Uchytil [-] , J. Ptaszek [-] , P. Veselský [-] , O. Černý [-] , D. Okurka [-] , L. Cach [-]