Ždírecká posila Havlíčkovy Borové Michal Votava: Měl jsem obavy z toho, jak na nás budou kluci koukat

Debutové divizní utkání v dresu Ždírce nad Doubravou mu nevyšlo zrovna podle jeho představ. Obdržel červenou kartu a následně jednozápasový distanc. O den dřívě však v barvách Havlíčkovy Borové zářil! Řeč je o Michalu Votavovi, třiadvacetiletém řízném beku TATRANU Ždírec nad Doubravou, který v rámci systému farem nastoupil do 4. kola I. A třídy sk. A v základní jedenáctce havlíčkoborovských. A byl to právě on, který za nelichotivého stavu 0:3 zavelel k poslednímu vzedmutí sil, když pět minut před koncem snížil na rozdíl jediné branky. Nechybělo mnoho a byl hrdina utkání, avšak jeho příležitost nejprve zneškodnil brankář hostů a následná dorážka domácích jen orazítkovala břevno. I přesto si začínající trenér malých Zbrojováků svým výkonem zasloužil místo v ideální sestavě, odkud ho následné hlasování vyneslo až k titulu Hráč 4. kola.

0
Michale, zkus pro začátek zavzpomínat na utkání s Dobronínem a zhodnoť nám ho z tvého pohledu.
Začátek utkání pro nás vypadal nadějně, měli jsme velkou šanci po stříleném centru a pak přišla studená sprcha v podobě obdržené branky. Nejhorší na tom bylo, že přesně na Sedláčka jsme se v kabině upozorňovali. Dalších 10 minut jsme opět měli zápas ve svých rukách, soupeř se bránil zuby nehty a po dalším nakopnutém míči si naše obránce vychutnal opět Sedláček. Zbytek poločasu jsme jen platonicky útočili a hosté zdržovali snad od 20. minuty. V poločase jsme si řekli, že na ně „vlítnem“ a utkání otočíme. Opak byl pravdou, 48. minuta 0:3. Nicméně jsme to nevzdali a začali jsme útočit. Soupeř stál celý druhý poločas na hranici pokutového území a pouze odkopával. Po rohu se nám podařilo snížit a zbývalo dost času, věřil jsem, že minimálně vyrovnat dokážeme. Další snížení přišlo z mé kopačky v 85. minutě. Kluci výborně vykombinovali soupeře u lajny a já na malém vápně prokázal instinkt zabijáka. (smích) V nastaveném čase mě na hranici pokutového území krásně uvolnil Jakub Fikar a já se ocitl sám před brankářem. Chyběl mi kousíček a přehodil bych padajícího soupeře. Nicméně brankář můj pokus vyrazil přímo pod nohy Fikara a ten trefil břevno. Na vyrovnání určitě bylo a snad to bude pro nás poučení do dalších kol
V utkání jsi vstřelil branku, která znamenala snížení na 2:3 a dávala vám ještě naději na vyrovnání. Můžeš nám svoji branku popsat blíže?
Dal jsem branku snad po 3 letech, popíšu jí detailně. Jak jsem již zmiňoval, kluci výborně kombinovali u pravé postranní čáry a já pouze číhal na brankovém území, kam mi Patrik Kučera předložil skvostnou přihrávku, kterou jsem musel proměnit.
Do obou poločasů jste vstoupili velmi špatně a brzy jste inkasovali branky. Čím si špatné vstupy vysvětluješ?
Minulé kolo s Pelhřimovem jsme předvedli solidní výkon, a proto se domnívám, že jsme možná naše zadní vrátka nechali poněkud více otevřená, než jsme chtěli a mysleli jsme si, že to půjde samo. Nebo to bylo tím, že jsem nastoupil v záloze a až po druhém gólu jsem šel do obrany? (smích) Kdo ví…
Za Havlíčkovu Borovou jezdíš hrát z divizního Ždírce nad Doubravou v rámci systému farem. Jak spoluhráči přivítali fakt, že se stali farmou a chodí za ně pravidelně hrát fotbalisté jiného klubu? Neovlivňuje to atmosféru v kabině? Jak tě havlíčkoborovští spoluhráči přijali?
Přiznám se, že jsem z toho, jak na nás kluci budou koukat, měl také obavy. Ještě k tomu jsem z Přibyslavi a rivalita mezi Borovou a Přibyslaví tam prostě je. Obavy však byly předčasné. Kluci jsou výborní a všem patří velký dík za to, jak se k nám chovají.
Tím, že za Havlíčkovu Borovou nastupují pravidelně posily ze Ždírce, se z průměrného klubu minulé sezony rázem stal jeden z favoritů I. A třídy. Mluvili jste se spoluhráči v kabině o ambicích na konečné umístění?
O ambicích jsme se v kabině vůbec nebavili. Myslím si, že je předčasné takto kalkulovat. Rozdíl mezi A třídou a krajským přeborem je veliký a muselo by dojít k velkému posílení kádru.
Nemohu se samozřejmě nezeptat na samotný Ždírec. Jako divizní nováček si v úvodu sezony vedete nad očekávání dobře. Čekal jsi takový vstup do vyšší soutěže?
Vstup se asi povedl, to musí hodnotit jiní. Myslím si, že je škoda prohry v Pelhřimově, na druhou stranu máme zlatý bod z Tasovic. Naše výkony jsou také nevyzpytatelné. Snad si na tempo a náročnost této soutěže zvykneme a body budou přibývat nadále.
Jak vnímají dobré výsledky vaši fanoušci? Zvedla se po postupu do divize návštěvnost při domácích utkáních?
: Kvůli rekonstrukci hlavního hřiště ve Ždírci jsme odehráli první domácí utkání až tuto neděli v derby se Žďárem a návštěva byla zhruba dvojnásobná oproti krajskému přeboru. Doufejme, že stoupající tendence se udrží.
Teď trochu zabrousíme do tvého soukromí. Protože se známe osobně, tak vím, že studuješ. Může našim čtenářům přiblížit, kterému oboru se ve svém studiu věnuješ?
Studuji v Brně na Fakultě sportovních studií. Za sebou mám bakalářský obor Trenérství se specializací zaměřenou na fotbal. Nyní studuji prezenčně Management sportu a dálkově obor Kondiční trenér.
Už máš nějakou představu, kam se po skončení studia vrhneš a kam dál povedou tvoje kroky?
Nyní začínám s trénováním ve Zbrojovce a pak se uvidí. U sportu bych chtěl rozhodně zůstat. Pokud to bude u fotbalu, budu jedině rád.
Jaké koníčky máš pro volné chvíle?
Volný čas se snažím co nejvíce trávit s přítelkyní, která to se mnou nemá jednoduché, protože času vážně moc nemám. Je totiž časově náročné skloubit velký fotbal ve Ždírci, v Havl. Borové, malou kopanou ve Žďáře a trénování ve Zbrojovce. Chci jí tedy poděkovat, že to se mnou vydrží. Jinak mám rád sport všeobecně, také si rád dám s přáteli pivečko. Také rád sednu doma do traktoru a pomůžu s hospodářstvím. Tam se člověk teprve odreaguje.
Vrátíme se zpět k fotbalu. Minulé kolo jsi za Ždírec obdržel červenou kartu. Co se stalo?
Premiéru v divizi jsem si představoval poněkud jinak, co si budeme povídat. Tasovičtí hráči nás přehrávali v průběhu celého zápasu. Ve druhém poločase došlo k situaci, kdy domácí útočník chytře přehodil Standu Pometla v brance. Já se snažil míč uklidit hlavou do bezpečí, avšak nedoskočil jsem, reflexivně jsem tedy míč vyrazil rukou nad branku a červená byla na světě. Standa penaltu bravurně chytil a na konci se nám podařilo vyrovnat. Vyloučení tedy nebylo zbytečné.
Každému hráči, se kterým dělám rozhovor, dávám takový malý dotazník. Ani tebe nemine. Kterého klubu, ať už u nás nebo v zahraničí, jsi největším fanouškem a proč?
Tak u nás je to jednoznačně Železná SPARTA! Proč? 36 titulů a krásné dresy. (smích) V zahraničí fandím Chelsea.
Máš nějaký fotbalový vzor?
Líbí se mi Francesco Totti a občas si hraju na Beckhama.
Nejoblíbenější číslo na zádech?
Jednoznačně 5, ale důvod nemám.
Česká reprezentace si výhrou nad Lotyšskem zajistila dvě kola před koncem kvalifikace postup na ME 2016, které se bude konat ve Francii. Jaké jsou podle tebe šance našeho národního týmu na úspěch?
Bude záležet na základní skupině, nicméně věřím tomu, že minimálně postup ze skupiny by se našim podařit měl.
Jsme u konce, ještě poslední otázka. Sleduješ náš web fotbalunas.cz? A jak jej hodnotíš?
Váš web sleduji celkem pravidelně a hodnotím jej jenom pozitivně.
Mnohokrát děkuji za tvůj čas a přeji úspěchy jak ve fotbale, tak v životě!