FK Studená

Informace o klubu

Studená, 37856

Kopaná se do obce dostala v období po první světové válce, přesněji v roce 1924, kdy hrstka fotbalových nadšenců založila fotbalový klub s názvem         SK Studená. Tímto okamžikem se začala psát historie této nejrozšířenější hry ve světě i u nás ve Studené. U zrodu fotbalového klubu SK Studená stáli především M. a B. Krejzlíkové, M. a O. Bartuškové, Kubů, Veselý, Urbánek, a řada dalších, z nichž však dnes již není nikdo mezi námi.
Začátky byly prakticky stejné, jako všude tam, kde se s kopanou začínalo. Fotbal získával čím dál víc příznivců jak mezi studenty, tak i mezi občany. Začátky nebyly vůbec lehké, leč s postupem doby docházelo ke zlepšení podmínek po všech stránkách. Původní hrací plocha sloužila do začátku okupace, nynější hrací plocha je již třetí v pořadí.

Rozvrat sportovních aktivit během válečných let způsobil, že nebylo možné zahájit ihned boje o body. Hrála se tedy jenom přátelská utkání a pořádali se turnaje. Po válce došlo ve Studené k obnovení činnosti oddílu a k opětovnému zapojení do organizovaných soutěží. Několikrát došlo v průběhu let ke změně názvu oddílu, z původního SK Studená na DSO Slavoj Studená, později oddíl hrál pod názvem Sokol, dále pak pod názvem TJ Studená. 1. 7. 1994 byla založena obchodní společnost pod názvem FK Studená, pod jejíž hlavičkou oddíl hraje i v současné době.
V letech 1949–1950 dostal Sokol Studená od firmy Satrapa pozemek, pole nad sokolským hřištěm směrem k Domašínu. Jednalo se o malou průložinku, ze kterého se vybudovalo hřiště na kopanou. Za několik roků se začaly stavět kabiny, které si museli vybudovat samotní hráči a jejich příznivci. V té době studenští hráči nosili „sešívané“ modrobílé dresy.

Vlastní sportovní činnost za uplynulých devadesát let byla střídána úspěchy i nezdary. Většinu z této doby hrál oddíl na úrovni dnešního okresního přeboru. První vzestup nastal v období let 1979 a 1980, kdy oddíl hrál v I. B třídě. Tuto soutěž bohužel po jednoročním působení opustil. Návrat do vyšších soutěží se povedl v devadesátých letech, kdy díky působení bývalých hráčů FK Chmel Blšany se postupně povedlo postoupit až do Krajského přeboru. Tato cesta se ovšem ukázala jako velmi krátkozraká a po dvou letech strávených v Krajském přeboru následoval sešup zpět do Okresního přeboru. V té době se začal budovat nový tým, který začal postupně stavět na úspěšných mládežnických týmech. Žáci a dorostenci se v této době stali mj. přeborníky jindřichohradeckého okresu. Lví podíl na tomto úspěchu měl trenér a v té době i učitel na základní škole v jedné osobě, Stanislav Pleninger. Po zabudování těchto mladých odchovanců do týmu mužů se povedlo ještě jednou v roce 2002 postoupit do B třídy. V roce 2006/2007 se naopak „podařil“ sestup do Okresní soutěže, avšak hned následující sezónu tým mužů postoupil zpět do Okresního přeboru. Od té doby až do současnosti se ve Studené hraje Okresní přebor Jindřichohradecka.

Činnost fotbalového oddílu je již dnes neodmyslitelně spjata s pořádáním tradičního fotbalového turnaje. Turnaj ve Studené patří k nejstarším v České republice. V roce 2014 bude pořádán již 56. ročník. Prvních třicet dva ročníků bylo odehráno o Křišťálový pohár, následně pohár získával i jiná oslovení až
do dnešního Jistuza cupu. Historicky první turnaj v roce 1958 vyhrál tým Sokola Studená. Za zmínku stojí další zajímavá jména týmů, kteří dokázali turnaj vyhrát: Dukla Jindřichův Hradec (1969), Otavan Třeboň (1974), Dukla Brno (1978), Spartak Jihlava (1984, 1985), Dynamo České Budějovice (1992), FK Chmel Blšany (1993, 1994). Hrály zde týmy I. ligy (Blšany, České Budějovice), II. ligy (SONP Kladno), účastníci České popř. Moravské ligy (České Budějovice, Vysočina Jihlava B ), ligový dorost (Vysočina Jihlava), účastníci divize (Spartak Pelhřimov, Sokol Svéradice, VS Tábor, Slovan Jindřichův Hradec, Jiskra Třeboň) a mnoho účastníků nižších krajských soutěží.

Mezi největší úspěchy studenského fotbalu bezesporu patří: tým mužů účastníkem Krajského přeboru, v roce 2002 postup
do I. B třídy mužů, v sezóně 1994/1995 se stali žáci přeborníkem okresu Jindřichův Hradec, postup žáků 1995/1996 do I. A třídy, 2012/2013 se stali mladší žáci vítězi Okresního přeboru. Nesmíme zapomenout ani na „klenot“ v sestavě FK Studená a tím je Libor Dvořák, kanonýr, který již popáté za sebou vyhrál
nejlepšího střelce Okresního přeboru mužů. Vždy atakoval nebo překonal hranici 30 gólů za sezónu. V letošní sezóně 2013/2014 má po polovině soutěže na svém kontě již 24 gólů.

 

Týmy

FK Studená

Soupiska

Číslo Jméno Věk Pozice
33 Vít Andraško Brankář
Karel Duchoň Brankář
1 Tomáš Duchoň Brankář
Pavel Janák Brankář
Lukáš Šamal Brankář
David Adamec Obránce
Ondřej Dokulil Obránce
Lukáš Makovička Obránce
Lukáš Makovička Obránce
Radek Popelínský Obránce
Jakub Pospíšil Obránce
Karel Reidl Obránce
Pavel Šimek Obránce
Petr Adamec Záložník
4 Martin Bartoň Záložník
Tomáš Grausam Záložník
Daniel Krasnovský Záložník
Tomáš Lindourek Záložník
9 Patrik Maška Záložník
Karel Mitas Záložník
11 Tomáš Péč Záložník
Patrik Podolský Záložník
Tomáš Přibyl Záložník
Jakub Šára Záložník
Josef Šimánek Záložník
Martin Šimánek Záložník
Václav Staněk Záložník
Jan Talpa Záložník
Ondřej Doležal Útočník
Libor Dvořák Útočník
Jiří Lacina Útočník
11 Marek Lojka Útočník
Josef Šimánek Útočník
12 Luboš Bláha Neuvedeno
Jan Brunner Neuvedeno
5 Jan Krizan Neuvedeno
5 Matěj Lacina Neuvedeno
1 Jiří Mazánek Neuvedeno
14 Adam Přikryl Neuvedeno
19 Filip Soukal Neuvedeno
9 Daniel Strojek Neuvedeno