AKTUALIZOVÁNO: Jedna dvojice na 10 metrech, maximálně ale 6 dvojic, říká Arenberger

0

V pátek vydal nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger prohlášení, že od pondělí 12. dubna bude moci ve venkovních prostorách sportovat až 20 osob na jednom sportovišti a většině sportovcům, nejen fotbalistům, srdce zaplesalo. Jenže v noci na sobotu měl zřejmě ministr zlý sen, o kterém po celý den přemýšlel, aby oznámil, že venku budou moci sportovat společně pouze 2 osoby. Co asi máme očekávat dnes?

Aktualizováno:

 

Těsně po půlnoci na pondělí 12. dubna, uvedl na svém twitterovém účtu nový ministr zdravotnictví prohlášení, které přesně poukazuje na "rozhodnost", se kterou do mandátu vstoupil.

 

Původní oznámení, že od pondělí bude moci na jednom sportovišti sportovat společně až 20 osob, které v sobotu změnil, kdy uvedl, že sportovat mohou pouze 2 osoby u sebe (které nejsou součástí jedné domácnosti), dnes nad ránem, jistě celý rozespalý, vyšperkoval do něčeho zcela nečekaného. Posuďte sami:

 

"Na venkovní sportovní ploše se sportuje ve dvojicích, přičemž na jedné sportovní ploše může být takových dvojic maximálně šest. Minimální vzdálenost mezi dvojicemi je 10 metrů," uvedl na svém Twitteru. Po několika dotazech, jak je definována sportovní plocha, uvedl stroze "hřiště, kurt, atd.", případně na dotazy k fotbalu uvedl, že se jedná například o kruhový trénink. Více v galerii.

 

Původní článek:

 

České, na sport zaměřené internetové portály se podivují nad tím, jak "pevnou" rukou začal úřadovat nový ministr zdravotnictví. O jeho rozhodnosti se v posledních hodinách baví fotbalový internet a to zejména s ohledem na jeho "vtipnou" glosu "dvacet lidí si může zahrát fotbal, i když budou trošku ošizení o brankáře". 

 

Vtipnými kolážemi, které jsou v galerii článku si můžete sami udělat obrázek o celé situaci, manažerských a výřečných schopnostech nového ministra a zřejmě i o jeho každodenní náladě, případně podřízenosti jiným osobám.

 

Rozhořčení neskrývají ani významné osobnosti sportovního i konkrétně fotbalového prostředí. Sám kadidát na předsedu FAČR, Karel Poborský, na svém twitterovém účtu uvedl: "Vážený pane ministře, my všichni, kteří jsme vás vzali za slovo a začali připravovat pondělní návrat žáků na hřiště, jsme naštváni k nepříčetnosti a bereme si to hodně osobně!"

 

"FAČR považuje v tuto chvíli podobný přístup za skandální a zároveň za plivnutí do tváře všem, kteří se na základě pátečního vyjádření pana ministra začali chystat na pondělní restart tréninkového procesu v režimu 20 osob na venkovních hřištích," řekl ČTK tiskový mluvčí FAČR Michal Jurman

 

Asociace se podle něj s případným opětovným zákazem amatérského sportu jen tak nesmíří. "Situace je především v oblasti nemožnosti tréninku dětí alarmující s možnými nevratnými procesy a FAČR nehodlá podobné devastaci zdraví zejména nejmladší generace pouze přihlížet," uvedl Jurman. Dále doplnil: "FAČR ve spolupráci s řadou ostatních svazů, ČUS a NSA navíc připravila celou řadu scénářů, jak bezpečně zajistit návrat sportovců (fotbalistů) na sportoviště. Nyní využije veškerých možností k tomu, aby tedy alespoň podle nich restart sportu probíhal."

 

Další organizací, která je nemile překvapena z rychlého obratu, je ČUS - Česká unie sportu. Její předseda Miroslav Jansta se pro ČTK nechal slyšet, že "vyzývá ministerstvo zdravotnictví a vládu, aby alespoň ponechalo tréninky dětí a mládeže na venkovních sportovištích v režimu do dvaceti osob. Už teď stejně probíhají živelné aktivity na sportovištích nebo se stačí podívat, jak to vypadá v parcích či na hřištích, kde jsou namačkaní rodiče s dětmi."

 

Dodal pak jednu z logických tezí, kterou si klade většina české populace a která nebyla dosud nikým logicky, srozumitelně ani epidemiologicky vysvětena: "Mohou nám epidemiologové vysvětlit, jakou hrozbu představují venkovní organizované tréninky dětí, když se budou dodržovat veškerá opatření? Navíc budeme mít přehled o tom, kdo se jich účastní. Děti už nutně potřebují mít jiný program než školu! Chceme kontrolované a organizované tréninky namísto živelného pobíhání po hřištích a shlukování dětí v ulicích. Z aktuálního vyjádření ministra zdravotnictví a hlavně z jeho záměru zavřít organizovaný amatérský sport ve chvíli, kdy se nadechoval k životu, je nám velmi smutno."

 

„Epidemiologové nám možná pomohou ke zvládnutí koronavirové pandemie, ale poté pravděpodobně propukne vlna pandemie obezity nebo psychických problémů u dětí. Uvědomují si epidemiologové, že kvůli tomu vytváříme pro budoucnost velkou zátěž na zdravotnický systém? Uvědomují si, co to bude znamenat, když si děti nevypěstují návyky k pohybovým aktivitám, ale ustrnou v komfortní zóně u počítačů?" upozornil ČUS.

 

Další sdělení do zdá se nepřeplnitelného kalichu vzteku se z čela Sdružení sportovních svazů ČR přidal Zdeněk Ertl, který upozornil, že se sportovní svazy a kluby ocitly v naprostém chaosu. „Během pátečního dne se začaly intenzivně připravovat na tréninky a organizované činnosti, aby pak musely rodiče zase obvolávat a vše rušit. Tohle je kocourkov a ať se nikdo nediví, že lidi odmítají disciplínu, když si z nich dělá stát blázny."

 

A Národní sportovní agentura má obdobný postoj. "Jsme jedna z posledních zemí, kde děti nemohou organizovaně sportovat a sobotní rozhodnutí expertní skupiny MeSES prohloubí negativní dopady na děti, jako je obezita, špatná psychika a nemožnost motorického vývoje. Ohromné zklamání pro český amatérský sport," uvedl pro ČTK její předseda Milan Hnilička.

 

Je totiž až neuvěřitelné, jak se vládní představitelé vyjadřují k veřejnosti prostřednictvím médií, případně sociálními sítěmi. Pokud by tak učinili jako nadřízení ve firmě, troufnu si říci, že jejich zaměstnanci by se na práci pod nimi doslova vykašlali a hledali by jinde. Pokud by si toto dovolil nějaký podřízený, letěl by na dlažbu. Jak jsme již zjistili za poslední rok, kdy post ministra zdravotnictví vystřídaly již čtyři ve svých oborech různě významné osobnosti, každý je nahraditelný, když nepluje s proudem, nemá dostatečné komunikační nadání s veřejností v krajním případě ve svém úřadování chybuje. 

 

"Ministr se při návrhu na omezení shromažďování řídil stanoviskem epidemiologů ze skupiny MeSES. Ti preferují aktuální prospěch z hlediska zamezení šíření koronaviru," uvedlo ČTK ve svém článku. Což jasně vypovídá o tom, že své prvotní prohlášení neměl zkonzultované jak s vládními představiteli, tak ani s odborníky, kteří dle svých webových stránek nepobírají za svou aktivitu a doporučení žádnou odměnu a jejich závěry jsou "pouhá" doporučení. Otázkou může být, proč není osloven pro post vedení ministerstva v této době jeden z odborníků ze skupiny MeSES, například její předseda MUDr. Petr Smejkal, lékař a hlavní epidemiolog v institutu IKEM, když se ministerstvo řídí stanovisky této skupiny?

 

Pro upřesnění, MeSES je Mezioborová skupina pro epidemické situace a na svých webových stránkách mimo jiné uvádí, že tiskové zprávy z jednání skupiny jsou veřejné. Tu poslední zprávu, kvůli které se nový ministr Arenberger rozhodl své původní prohlášení změnit, naleznete ZDE.

 

JAKUB VOLÁK


Našli jste nějakou chybu? Rádi ji opravíme.

Stačí napsat na email info@fotbalunas.cz, co nejvíce nám nedostatek popište a my zajistíme, aby vše bylo v pořádku. Zároveň nám můžete pomoci s Vaším oblíbeným týmem. Napište nám na email tym@fotbalunas.cz aktuální soupisku, celá jména hráčů a budeme rádi, když nám budete dodávat informace z Vašeho klubu.

Děkujeme za spolupráci, tým fotbalunas.cz

Komentáře

Pro psaní komentářů musíte být přihlášen.

Ostatní čtou