0
Ve středu v podvečer proběhlo na druhém hřišti areálu SK Rakovník finále okresního poháru dospělých, ve kterém se střetly Lišany s Kněževsí. Pro tým Kněževsi to byla velká možnost získat pohár již potřetí v řadě, pro Lišany by to byl zase cenný zápis do historie tamního fotbalu. Ten se však nekonal, neboť Kněževes zápas jasně ovládla a zaslouženě ve finále zvítězila.

FK Kněževes - SK Lišany 3:1 (2:0)

Branky: 15. a 34. Holeček, 78. R. Čihař - 69. Ledvina

ŽK: 65. Hanych, 68. Hrubý, 90. Miksa - 58. Mutinský.

Před výkopem zazněla oficiální znělka Ligy mistrů, která dodala hráčům obou mužstev motivaci. Tu si spolu s aktéry na hřišti mohli vyslechnout i diváci, kterých přišlo lehce přes dvě stě. O poločas vystoupily se svou povedenou choreografií děvčata z PowerCheers. Teď už ale k samotnému dění na hřišti, protože o to tu šlo především.

První poločas ovládla Kněževes

Lišany vstoupily do zápasu trochu zakřiknutě, jakoby ze soupeře měly až moc velký respekt. Nedařila se jim hra, která jim je vlastní, vázla i kombinace. Kněževes hrála organizovaně a také se jako první ujala vedení. V 15. min. obdržel Holeček centr do vápna a hlavou překonal Z. Řepku - 1:0. Ve 20. min. měl k dispozici slibný přímý kop Vrábík, míč ale poslal těsně vedle. Krátce poté musel zasahovat na druhé straně Lenner, který vyrážel pokus Mutinského. Hra se přelila opět na druhou stranu, kde ze svou střelou přišel Holeček, ale trefil pouze lišanského brankáře.

Krátce po půl hodině odehrané hry se Kněževes dočkala druhé branky. Malafa se uvolnil, ale Žalud mu míč ukopl. Ale trefil bohužel pro Lišany svého spoluhráče, od kterého se míč odrazil k Holečkovi, a ten ačkoliv byl atakován, tak dokázal zakončit a střelou na přední tyč se prosadil - 2:0. Lišany měly do poločasu ještě jednu šanci, to když hlavičkoval z úhlu Mutinský, ale Lenner byl na místě. První poločas tak ovládla Kněževes.

Lišany se zmohly jen na kontaktní gól

Lišany udělaly hned trojité střídání a chtěly se zápasem něco udělat. Roušavý s Bagim, handicapováni zraněním, už nemohli svým spoluhráčům pomoci a přišla čerstvá síla. Hned v úvodní minutě druhého dějství to byli právě Lišanští, kteří se dopustili chyby v rozehrávce. Vše musel hasit na poslední chvíli skluzem Haifler. Krátce poté se Lišany dočkaly po brejku i gólu, ten ale nebyl kvůli ofsajdovému postavení uznán. V 50. min. se vytasil s pěkným zákrokem Z. Řepka, když vychytal ránu Krečjího.

O chvilku později se musel předvést s neménně povedeným zákrokem i Lenner, to když Hamouz centroval na Jelínka, ale ten si na kněževeského gólmana nepřišel. V 69. min. přišla kontaktní branka, kterou si Lišany za svou zvýšenou herní aktivitu oproti první půli zasloužily. Žalud vyslal střelu ze střední vzdálenosti, kterou Lenner vyrazil. K míči se ale dostal Ledvina a vykřesal pro svůj tým naději - 2:1. Svěřenci Václava Švelcha postupem času začali hrát vabank, neboť s přibývajícím časem už neměli co ztratit.

Šance ale měla už jen Kněževes. Hanychova hlavička po rohu prostor branky nenašla, ale ve druhé příležitosti se zadařilo. Míč mířící na Neveďala si ukořistil střídající Hertl, kterému defenziva Lišan nechala hodně prostoru a kdo tohoto fotbalistu zná, tak ví, že toho dokáže skvěle využít. To se také stalo, když posunul míč na R. Čihaře a ten stanovil konečné skóre finálového zápasu - 3:1. Skóre mohl navýšit v samém závěru ještě Vaníček, ale střela šajtlí v dobré pozici mu nesedla. Po třetí vstřelené brance si hráči ve žlutém utkání pohlídali a mohli se tak těšit ze třetí po sobě jdoucí výhry této trofeje!

FK Kněževes: Lenner - P. Čihař, Hrubý (86. Vaníček), Komžik, R. Čihař (90. Šíma), Vršecký, Holeček (72. Miksa), Hanych (77. Hertl), Krejčí, Vrábík (K), Malafa (60. Neveďal).

SK Lišany: Z. Řepka - Hamouz (81. Karvai), L. Řepka, Haifler, Žalud - Chládek (46. Ledvina), Feher, Medřický, Mutinský, Bagi (46. Šutera) - Roušavý (46. Jelínek).

Rozhodčí: Jan Husák - Miroslav Trešl, Jiří Týče, 4. rozhodčí Jakub Sixta, delegát: Milan Vyhnanovský.

Kněževeský kapitán Jan Vrábík tak mohl potřetí za sebou zvednout nad hlavu pohár, který mu předal místopředseda OFS Libor Zeman, který byl doprovázen Markem Titlbachem, Pavlem Fraňkem a Milanem Vyhnanovským.

Ohlasy k zápasu:

Skóre mohl navýšit, ale jelikož je Radek Vaníček opravdu svátečním střelcem, tak mu neproměněnou šanci jistě neměl nikdo za zlé. Jak sám hráč toto utkání hodnotí?

"Pokud bych měl shrnout utkání, tak musím říci, že jsem čekal od Lišanských více. Čekal jsem více bojovnosti, tak jak to předvedli v soutěži na našem hřišti. To myslím, že jim prohrálo zápas. My byli ti hladovější a aktivnější. My jsme si hráli svoji klasickou hru, drželi jsme balón, byli trpěliví a proměnili šance. Do druhého poločasu Lišanští nastoupili aktivněji a vypracovali si i nějakou tu šanci. Nakonec se jim podařilo snížit možná po sporné offsidové situaci, ale z mého pohledu těžké k posouzení. Nicméně jsme nezpanikařili a dále byli trpěliví, což vyústilo v naši třetí branku. A v tu chvíli se dá říci, ze jsme zápas rozhodli, jen zodpovědně bránili a čekali, co předvede soupeř. Z pohledu rozhodčích se dal zápas odřídit lépe. Některé výroky mi přišli až moc zbytečné, zbytečně to kouskovalo hru a vnášelo to do hry negativní emoce. Více plynulosti a ne tak přísný metr by hře slušel určitě více.

Za náš tým můžu říci, že jsme naplnili předsezónní očekávání. Postupové ambice nemáme, zachránili jsme soutěž, byli jsme těžkým soupeřem pro ostatní týmy, místy se na ten náš fotbal dalo koukat. Ale hlavně jsme obhájili pohár a získali další trofej na poličku. Trenér udržel své křeslo, za to bych mu chtěl pogratulovat. Nemá to s námi lehké (smích). Soupeři bych chtěl také poděkovat. Nebylo to úplně jednoduché, už delší dobu se mi jejich hra velice líbí a myslím, že v příští sezóně budou hlavní adepti na postup do B třídy a vítězství v poháru. My se nyní budeme soustředit na závěr soutěže a pomalu se připravovat na pohár v příštím ročníku, kde náš cíl bude jasný - postup do základní skupiny Evropské ligy. Bůh a captain morgan nám v tom pomáhej."

Své k zápasu sdělil i asistent u třetí branky, Rostislav Hertl.

"Myslím si, že jsme vyhráli zcela zaslouženě. Hráli jsme velmi disciplinovaně a organizovaně. Eliminovali jsme největší zbraň Lišan a to je střed zálohy - Medřický s Mutinským tím, že jsme hráli na pět záložníků. Kluci vyhráli pohár potřetí v řadě a to samo o sobě hovoří o tom, že se dělá v Kněževsi fotbal dobře."

Z tábora poražených se jistě o spokojenosti mluvit nedá, což se dá vyčíst i ze slov brankáře Zdeňka Řepky.

"Jak moc jsme byli na finálový zápas natěšení, tak nás to den před tím začalo tížit, protože se tým začal bortit jako dům z karet. První rána - Paseka v nemocnici, dále Roušavý stále bezhybný s natrženým svalem a Bagi s kolenem bez schopnosti pohybu. Oba dva posledně jmenovaní to zkusili a nastoupili od začátku, bohužel jejich handicap byl velmi znát a díky tomu byla Kněževes lepším mužstvem po celých 45 minut a až na naše ojedinělé šance po standartkách jsme si nic nevytvořili. Soupeř po našich individuálních chybách dokázal udat ráz zápasu dvěma góly. Druhý poločas se 3x vystřídalo a najednou to šlo, byli jsme lepším týmem a po zásluze snížili. Škoda jen zvednutého praporku, protože mohlo být do dvou minut vyrovnáno. Nakonec jsme si vybrali daň z velkého útočného snažení a po brejku a sražené střele ukončilo mužstvo naše snažení, bohužel. Pokusíme se příští rok finálovou účast zopakovat, tentokrát snad s jiným koncem."

Finálové utkání si můžete prohlédnout v galerii od Davida Svobody!